Biden titkos háborús fegyvere: így mentette meg Ukrajnát az Egyesült Államok

Miért maradt titokban Ukrajna amerikai támogatása, és mi vár ránk a jövőben? Szakértőt kérdeztünk.

A poltikus nehéz jövőt jósolt az új német kancellárnak az NKE rendezvényén.
A német külpolitika és a magyar-német kapcsolatok kilátásai a német kormányalakítás küszöbén címmel rendezett kerekasztal-beszélgetést a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Eötvös József Kutatóközpont (EJKK) John Lukacs Intézete (JLI) és a Habsburg Ottó Alapítvány március 31-én, az egyetem Széchenyi Dísztermében. Az Európa Klub rendezvénysorozat keretében megvalósuló esemény meghívott vendégei Knut Abraham, a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) Bundestag-képviselője és Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter voltak – számolt be az NKE oldala.
Az eseményen beszédet mondott Knut Abraham képviselő, aki politikai pályafutását megelőzően évtizedeken át a német külügyminisztérium munkatársa volt és nagy befolyással bír pártja külpolitikai álláspontjának megfogalmazására. A német politikus 1987-től 1996-ig Habsburg Ottó közvetlen munkatársa volt, így régóta követi a közép-kelet-európai folyamatokat, elkötelezettje a magyar-német kapcsolatok alakításának.
„Németországnak stabil kormányra van szükségre”
– emelte ki a képviselő, aki kifejtette, hogy jelenleg nehézkesek a koalíciós tárgyalások a kereszténydemokraták és a szociáldemokraták között, ugyanakkor meglátása szerint május közepén alakulhat meg az új német kormány. Kitért arra is, hogy az európai politikai színtéren Friedrich Merznek, a CDU elnökének és kancellárjelöltnek nehéz dolga lesz, ugyanis nem fog tudni abból a vezető pozícióból kiindulni, ahol Angela Merkel korábbi kancellár otthagyta az európai színpadot, hiszen időközben a kontinens megváltozott.
Az ATV tudósítása szerint Knut Abraham hangsúlyozta, hogy
a magyar-német kapcsolatok továbbra is szilárd alapokon állnak, és fontos a párbeszéd fenntartása, hiszen csak az EU egységének fenntartásával képes erős maradni az unió.
Továbbra is az EU az a szervezet, amely képes biztosítani a szabadságot és a jólétet Európában – jelentette ki.
Hozzátette: az AfD azért volt különösen sikeres az ország keleti részén, mert ott sokkal nagyobb a hajlam a politikai kísérletezésre, mint a 75 éve beágyazódott pártrendszerű Nyugaton.
A migrációval kapcsolatban elmondta: azért elégedetlen a németek nagy része, mert úgy érzik, hogy az állam nem képes megbirkózni ezzel a problémával. Viszont a migrációt is csak a jogállamiság mentén lehet kezelni, mert a törvénytelenség lavinát indíthat el.
A transzatlanti kapcsolatokról kijelentette, hogy Berlinben meg vannak rökönyödve és az együttműködés központi elemeit látják veszélyben, vagyis hatalmas a washingtoni kormánnyal szemben érzett bizonytalanságuk.
Ugyanakkor Friedrich Merz, a CDU elnöke együttműködésre törekszik az Egyesült Államok kormányzatával – mondta Knut Abraham.
Az eseményen részt vett Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is.
„Nem kérdés, hogy Németország a legfontosabb gazdasági partnerünk”
– hangsúlyozta Gulyás Gergely. Hozzátette: Magyarország külkereskedelmének egynegyede Németországba irányul. A politikai vitákat tekintve már árnyalta a képet a miniszter: megkülönböztetést tett a CDU-CSU politikusai között aszerint, hogy az EU-ban vagy Németországban politizálnak. Gulyás Gergely úgy látja, a CDU-CSU európai uniós (brüsszeli) politikusai ellenségesek Magyarországgal, míg a nem brüsszeli német kereszténydemokrata képviselőkkel hazánknak jó a kapcsolata.
Ezt is ajánljuk a témában
Miért maradt titokban Ukrajna amerikai támogatása, és mi vár ránk a jövőben? Szakértőt kérdeztünk.